Mestá a mestečká

STARI GRAD

Každý už určite počul o meste Stari Grad, ktoré leží na severnej strane ostrova Hvar. Naozaj, toto mesto je typické svojimi krásnymi uličkami a históriou, ktorá na vás dýcha hneď pri vstupe to tohto nádherného starobylého mestečka. Poďte sa dozvedieť viac o jeho krásach a možno vás inšpirujeme pri vašej budúcej plavbe. 

Geografia

Toto krásne mestečko sa nachádza na severnej strane ostrova Hvar. Leží na konci šesť kilometrov dlhej úzkej zátoky. V tejto väčšej zátoke sa nachádza viacero menších zátok, ktoré sú vhodné na kotvenie. Stari Grad (Staré Mesto) je obklopený nádhernou prírodou, v ktorej prevládajú vinice. Je len dvadsať kilometrov vzdialené od hlavného mesta ostrova - od mesta Hvar. 

Image

História

Stari Grad je najstaršie mesto na ostrove. Bolo založené Grékmi v 4. storočí pred naším letopočtom pod názvom Pharos. V roku 219 pred naším letopočtom bolo dobyté Rimanmi a tí ho zrovnali so zemou. Neskôr bolo znova osídlené Slovanmi, kedy sa stalo politicky aj kultúrne hlavným mestom ostrova. Táto výhoda trvala len do roku 1278, kedy sa biskupstvo presťahovalo do Hvaru. 

Lodné spojenie s pevninou

Do mesta jazdia pravidelne trajekty chorvátskej spoločnosti Jadrolinija (www.jadrolinija.hr). Do Stareho Gradu sa môžete dostať zo Splitu (hlavného mesta tejto oblasti) alebo z mesta Ancona ležiaceho na talianskom pobreží. 

Spojenie Split - Stari Grad

V hlavnej sezóne jazdí trajekt (vozí aj autá - inak sa nazýva aj ferry) trikrát do dňa. V sezóne 2020 to bolo o 8:30, 14:30 a 20:30 zo Splitu. Cesta do Stari Gradu trvá približne dve hodiny. V hlavnej sezóne odchádza trajekt zo Stareho Gradu o 5:30, 11:30 a 17:30. 

Spojenie Ancona - Stari Grad 

Toto spojenie jazdí pravidelne aspoň jedenkrát do týždňa. Cesta trvá celú noc. 

Mestský prístav

Na okraji mestečka sa nachádza priestranný mestský prístav. K dispozícií je voda aj elektrina. Takisto je vybavený toaletami a sprchami. Jedna noc v mestskom prístave stojí 11-metrovú loď cca 350 HRK. 

Image

Pamiatky

  • Kostol sv. Ivana zo 6. storočia 
  • Tvrdalj - sídlo Petra Hektoroviča zo 16. storočia 
  • Múzeum dominikánskeho kláštora 

Určite sa choďte pozrieť na trh, na ktorom predávajú svoje výrobky miestni predavači.