Meteorológia

POČASIE V CHORVÁTSKU

Ako správneho cestovateľa aj vás určite zaujímajú podrobnosti spojené s cestou do Chorvátska. Napríklad počasie, pretože aj to vie niekedy prichystať prekvapenia. Spísali sme základnú charakteristiku počasia v Chorvátsku. V tomto článku sa dočítate podrobnosti o teplotách cez deň a v noci, teplotách vody, o zrážkach, o slnečnom svite a o vetroch, ktoré sú v tejto oblasti najčastejšie.

Teplota

Najvyššie teploty sú pochopiteľne cez letné prázdniny - v júli a auguste - vtedy dosahujú okolo 31 °C. Aj mesiace máj, jún, september a október sú príjemné - ich teploty dosahujú v priemere 21 - 27 °C.
Image
Image

Zrážky

Najmenej zrážok spadne priemerne v mesiacoch júl a august - 3 až 4 zrážkové dni za mesiac. V mesiacoch máj, jún, september a október je to približne 6 až 8 zrážkových dní. Najviac zrážok spadne v mesiaci december - je to priemerne 12 zrážkových dní. 

Image

Slnečný svit

Najviac hodín slnečného svitu je v mesiaci júl - 12 hodín. Potom nasleduje august (11 hodín), jún (10 hodín), máj (9 hodín) a september (8 hodín). Najmenej hodín slnečného svitu je v mesiaci december - 3 hodiny.
Image

Teplota vody

Voda je najviac vyhriata v mesiaci august (jej priemerná teplota je 24 °C). Príjemnú teplotu má aj v mesiacoch júl (23 °C), september (22 °C) a jún (21 °C). Najnižšia teplota vody je v prvých mesiacoch roka - v januári a februári. 

Image

Vietor

V Chorvátsku zväčša fúkajú tieto vetry - bóra, jugo, maestral a tramontana.

Bóra je prudký, padavý, studený vietor veľkej intenzity. Vzniku bóry predchádza hromadenie studeného vzduchu na náveternej strane pohoria. Keď studený a ťažký vzduch prekoná výšku priesmyku, prevalí sa cez pohorie ako búrlivý prúd. Účinok bóry zasahuje do mora až do vzdialeností 3,5 až 5,5 Nm, spôsobuje výrazné vlnobitie. Bóra je charakteristická silnými poryvmi. Bóra, ktorá sa vyskytuje v letnom období, trvá najviac 12 hodín a niekedy sa nazýva aj borina. 

Jugo je vietor, ktorý fúka z juhu alebo juhovýchodu. Zväčša sa viac vyskytuje na juhu ako na severe krajiny. Fúka vo všetkých ročných obdobiach, na severe najviac na jar, na juhu najčastejšie  cez jeseň a zimu. Jugo prináša teplo, zníženie tlaku a najmä vysokú vlhkosť, oblačnosť s dažďom sprevádzanú búrkami. Jugo začína postupne (v priebehu jedného až troch dní) a trvá dlhšie. Na rozdiel od bóry je jednotvárny, bez nárazov.  Môže sa rozfúkať hocikedy cez deň, no väčšinou začína fúkať ráno. Fúkať prestáva v popoludňajších a večerných hodinách.  

Maestral je vietor, ktorý zmierňuje horúčavy, preto je aj prezývaný ako "dobrý vietor". Najsilnejší je v júli a auguste. Vzniká pre rozdiel teplôt mora a pevniny, takže fúka od mora smerom k pevnine. Maestral sleduje trasu slnka, takže od dopoludnia (vtedy vzniká ako juhovýchodný) do popoludnia mení smer a keď sa ustáli, fúka zo severozápadu. Pri peknom a teplom počasí fúka zväčša každodenne, začína fúkať okolo desiatej, najneskôr okolo poludnia a silnie až do súmraku, no fúkať môže aj dlhšie. Jeho sila stále rastie, najsilnejší je popoludní, keď môže dosahovať až 30 uzlov. Vo všeobecnosti je silnejší na strednom a južnom Jadrane ako na severnom. Neprítomnosť maestrala je ukazovateľom, že prichádza zmena počasia. Obvykle po jednodennom tichu sa vietor otočí k juhu (to znamená zhoršenie počasia). 

Tramontana je studený severný vietor, ktorý oznamuje pekné počasie. Tramontana vzniká zo vzdušných más, ktoré sa čiastočne ochladili v Dolomitoch alebo severnejších horách. Tieto masy prichádzajú na Jadran veľkou rýchlosťou a môžu prekvapiť zrýchlenými nárazmi. Tramontana sa podobá bóre, lenže fúka zo severu a nie je taká nárazová a silná ako bóra. Tramontana je zvyčajne predzvesťou bóry. Počas leta vzniká ako miestny vietor, ktorý je prechodný, krátkodobý a zvyčajne trvá iba jeden deň, ale zároveň spôsobuje vysoké vlny ďaleko pobrežia. V extrémnych prípadoch na otvorenom mori môže dosiahnuť silu bóry. Preto je potrebné dávať si pozor v zátokách otvorených na sever. 

Image