Mestá a mestečká

MILNA

Ak hľadáte menšie a pokojné mestečko pri mori, ste na správnej adrese. Milna je nádherné malé letovisko na ostrove Brač s krásnymi plážami a priezračnou vodou. Zároveň tu nájdete všetko potrebné vybavenie, aké by ste si želali: plne vybavené obchody, pekáreň s čerstvými a lahodnými chlebíkmi, reštaurácie s chutným jedlom, hotely s milým personálom...  

Geografia

Mestečko Milna sa nachádza na západnej strane ostrova Brač v hlboko zapustenej zátoke rovnakého mena. Mesto Supetar je od nej vzdialené asi pol hodiny cesty autom. 

Image

História

Milna vznikla na konci 17. storočia, keď tu šľachtická rodina Cerinicovcov dala postaviť mariánsky kostolík a pevnosť. V polovici 19. storočia sa tu stavili veľké obchodné lode. Dnes toto mestečko žije najmä z turistického ruchu.  

Lodné spojenie s pevninou

Do Milny premávajú katamarány od rôznych spoločností: 

Jadrolinija 

Katamarán s trasou Split - Milna od spoločnosti Jadrolinija (www.jadrolinija.hr) jazdí v hlavnej sezóne každú stredu. 

Krilo Shipping Company (KSC) 

V hlavnej sezóne premáva katamarán od spoločnosti KSC (Krilo Shipping Company) denne. Viac informácií o tomto lodnom spojení nájdete na ich stránke www.ksc.hr

Ak by ste sa do Milny chceli dostať autom, museli by ste sa odviesť trajektom od spoločnosti Jadrolinija (www.jadrolinija.hr) zo Splitu do Supetaru alebo z Makarskej do Sumartinu. Trajekt, ktorý vozí aj autá, do Milny nepremáva. 

Milna je aj jednou zo zastávok katamaránu od spoločnosti Krilo (www.krilo.hr), ktorý v hlavnej sezóne pravidelne jazdí na trase Split - Milna (Brač) - Hvar (Hvar) - Korčula - Pomena (Mljet) - Dubrovnik a späť. Cesta trvá okolo štyroch hodín a lístok z Milny do Dubrovnika stojí 240 HRK.

Maríny

V Milne sa nachádzajú dve maríny: 

ACI Marina Milna 

ACI Marina Milna sa nachádza v centre mestečka. Je otvorená celoročne, ponúka 170 miest na státie vo vode a 15 miest na státie na brehu. Marína poskytuje služby ako wi-fi, potraviny, reštauráciu, servis, parkovisko, vodu, elektrinu, atď. 

Cenník zo sezóny 2020: 

ACI Marina Milna - cenník na sezónu 2020 

Viac informácií na ich webovej stránke

Marina Vlaška 

Marina Vlaška sa nachádza na okraji mestečka Milna. Je to menšia marína, ktorá má tri móla so 71 miestami na státie vo vode. Poskytuje služby ako wi-fi, parkovisko, vodu, elektrinu, atď. Zároveň je aj našou domovskou marínou. Viac informácií nájdete na ich webovej stránke alebo tu

Cenník

 

Tip: Ak sa chystáte prenocovať v Marine Vlaška, odporúčame vám urobiť si vopred rezerváciu na ich webovej stránke.

Image
ACI Marina Milna v centre mesta
Image
Milna
Image
Maríny v Milne
Image
Marina Vlaška na okraji mestečka Milna

Praktické informácie pre jachtárov

V Milne sa takisto nachádza: 

  • čerpacia stanica

- vedľa ACI Mariny Milna a oproti Mariny Vlaška, 

- hĺbka pri móle sú tri metre,

- v hlavnej sezóne je otvorená (pondelok - sobota) 06-22 hod., mimo sezóny je otvorená (pondelok - sobota) 08-12 hod., v nedeľu a cez sviatky je zatvorená 

Pred vstupom do zálivu si dávajte pozor na menší ostrovček, na ktorom sa nachádza maják. Ostrov Mrdulja má polohu 43° 20,3´severnej šírky a 16° 24,9´ východnej dĺžky.