Koronavírus

KORONAVÍRUS: Cestovanie do Chorvátska

Vstup do Chorvátska

Pre občanov SR, ako pre občanov ostatných krajín EÚ, platí do odvolania povinnosť preukázať sa pri vstupe na územie Chorvátska negatívnym PCR testom na COVID-19, ktorý nie je starší ako 48 hodín alebo absolvovať PCR testovanie bezprostredne po vstupe do krajiny a v samoizolácii počkať na výsledok testu, alebo absolvovať 10-dňovú karanténu (výnimka sa týka tranzitu, medzinárodnej dopravy atď.) 

Pre vstup do Chorvátska sa neakceptuje potvrdenie o očkovaní proti COVID-19, ale PCR test s podmienkami ako je uvedené vyššie. 

Chorvátsko však uznáva potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19, nie staršie ako 90 dní (vystavené v chorvátskom alebo anglickom jazyku).

Odporúčame pred cestou do Chorvátska vyplniť online formulár na stránke entercroatia.mup.hr

Cestovanie v rámci krajiny je bez obmedzení. 

Pripomíname, že v krajine platí povinnosť nosiť ochranné masky/rúška vo všetkých zatvorených priestoroch a otvorených priestoroch. Takisto platí povinnosť dodržiavať fyzický odstup najmenej 1,5 metra na otvorenom priestranstve a 2 metre v uzavretých verejných priestoroch. 

Návrat na Slovensko

Po návrate z Chorvátska (z rizikovej krajiny) ste povinní: 

  • nahlásiť sa regionálnemu úradu verejného zdravotníctva elektronicky cez formulár eHranica,
  • nastúpiť do domácej izolácie do doby obdržania negatívneho výsledku RT-PCR testu na COVID-19,
  • absolvovať test na COVID-19 najskôr na ôsmy deň domácej izolácie,
  • domáca izolácia je povinná aj pre osoby žijúce s vami v spoločnej domácnosti.

Pre osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19, a osoby, ktoré boli zaočkované aj druhou dávkou vakcíny pred viac ako 14 dňami platí: 

  • pri vstupe na územie SR sa musia preukázať antigénovým testom nie starším ako 48 hodín alebo PCR testom nie starším ako 72 hodín, 
  • najneskôr pri vstupe na územie SR sa musia zaregistrovať na korona.gov.sk/ehranica
  • musia sa podrobiť izolácii, avšak tá im končí negatívnym výsledkom RT-PCR testu, ktorý môže osoba podstúpiť hoci aj okamžite vo vlastnej réžii po vstupe na územie SR. V prípade, že osoba takýto okamžitý test nepodstúpi, prejde bežným režimom registrácie cez formulár eHranica (najskôr na 8. deň test, ak je negatívny, izolácia sa končí. Bez testovania trvá bezpríznaková izolácia 14 dní). 

Viac informácií o cestovaní do Chorvátska a späť nájdete na stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky