Mestá a mestečká

KOMIŽA

Ak hľadáte mestečko na okraji Dalmátskych ostrovov, ste na správnom mieste. Komiža je historické mesto na ostrove Vis s výhľadom na otvorené more. Pri plánovaní trasy naň určite nezabudnite. 

Mesto Komiža sa nachádza na západnej časti ostrova Vis. Tento starobylý rybársky prístav bol používaný už v 12. storočí. Jeho úzke ulice sú lemované žltohnedými domami zo 17. a 18. storočia. Na východe mesta bol v 17. storočí na mieste benediktínskeho kláštora postavený kostol a na konci hlavného prístavu stojí citadela z roku 1585. Toto zaujímavé mestečko je obklopené piesočnými a oblázkovými plážami. 

Image

Prístav

V meste sa nachádza aj prístav pre jachty. Je vybavený vodou, elektrickým prúdom a tiež sú tu muringy. Pri silných západných vetroch sa more pri móle nepríjemne vlní. Hlavne v noci sa môžu vyskytovať silné poryvy vetra zo severovýchodu až východu. Odporúčame čelo móla obchádzať zo vzdialenosti min. 15 metrov. 

Image

Doprava

Do mesta Komiža trajekty nejazdia, ale do mesta Vis (na druhej strane ostrova) áno. Preto odporúčame využiť trajekt od spoločnosti jadrolinija.hr a následne použiť miestny autobus. 

Image

Tip: Neďaleko mesta sa na ostrove Biševo nachádza Modra Špilja. Otvorom v skale sem preniká svetlo a láme sa o vápencové dno. Najsilnejší efekt je medzi 11. hodinou a poludním, keď jaskyňu zalieva nadpozemské modré svetlo. Pod vodou sú vidieť skaly až do hĺbky 16 metrov. 

Image