Mestá a mestečká

BOL

Je to pobrežné mestečko ako každé iné, ale má jednu zvláštnosť. V jeho blízkosti sa totiž nachádza najznámejšia pláž v Chorvátsku - Zlatni Rat. Je tu však aj veľa iných zaujímavých zákutí, o ktorých sa až tak nehovorí. Poďte zisti aké.  

Poloha

Mesto Bol sa nachádza v strednej časti južnej strany ostrova Brač. Rozprestiera sa na úpätí hory Vidova gora (778 m), ktorá je najvyššou vyvýšeninou ostrova a zároveň najvyšší vrchol všetkých jadranských ostrovov. 
Image

História

Bol je najstaršou pobrežnou osadou na ostrove. Bol obývaný už v praveku - predindoeurópskym obyvateľstvom, ktorého hlavným zamestnaním bol chov dobytka. Neskôr osadu obývali Ilýri, Rimania a Chorváti. Na začiatku 11. storočia tieto oblasti okupovali Benátčania. O ostrov Brač sa viedli viaceré boje. Niekoľko storočí sa striedali ríše, ktoré považovali Brač za svoje územie - Benátky, Byzancia, Rakúsko, Francúzsko, Rusko. Napokon sa Brač stal súčasťou Juhoslávie. Dnes je ostrov súčasťou samostatnej Chorvátskej republiky. 

Lodné spojenie s pevninou

Do mesta pravidelne jazdia trajekty od dvoch spoločností: Spoločnosť Jadrolinija - pravidelne raz denne je zabezpečené spojenie Bol - Split spoločnosťou Jadrolinija. Viac informácií nájdete na ich webovej stránke. Spoločnosť Krilo - pravidelne na trase Split - Brač (Bol) - Makarska - Korčula - Mljet (Sobra) - Dubrovnik jazdí katamarán od spoločnosti Krilo. Viac informácií nájdete na ich webovej stránke. Split - Brač (Bol) - Makarska - Korčula- Mljet (Sobra) - Dubrovnik

Cestovný ruch

V okolí mestečka Bol sa nachádza veľa pláží. Najznámejšou a asi najzaujímavejšou je Zlatni Rat. Je to cca 500 metrov dlhý výbežok do mora zložený z malých okruhliakov. Svoj tvar mení vplyvom morských prúdov. Na východnej strane Bolu, na polostrove Glavica, sa nachádza dominikánsky kláštor. Jeho múzeum má bohatú archeologickú zbierku, rôzne cenné predmety a obrazy. Mestské jadro mesta Bol sa nachádza hneď vedľa prístavu. Je tvorené barokovým letohrádkom, kostolom, renesančno-barokovým palácom s umeleckou galériou, farským kostolom, námestím a zámkom. Západná strana mesta bola postavená len nedávno. Väčšina hotelov v Bole sa nachádza v miestach blízko Zlatneho Ratu. 
Image